Advanced Techniques in Automotive Engineering

(Tehnici Avansate în Ingineria Autovehiculelor)

Programul de studii Advanced Techniques in Automotive Engineering (Tehnici Avansate în Ingineria Autovehiculelor – nivel master) face parte din Domeniul Fundamental Științe Inginerești, domeniul Ingineria Autovehiculelor și răspunde întocmai la cerințele pieței muncii.

Dezvoltarea programului de studii s-a realizat în urma a numeroase consultări cu firmele ce acționează pe piața auto în România (cu precădere în zonele de dezvoltare Nord-Vest și Centru). În urma analizelor efectuate de promotorii programului de studii de masterat și ca urmare a consultărilor cu reprezentanți ai unor firme reprezentative din domeniul ingineriei autovehiculelor precum Porsche Engineering și altele, s-a ajuns la concluzia că este necesară o abordare nouă și modernă în ceea ce privește dezvoltarea competențelor, abilităților și cunoștințelor viitorilor ingineri din domeniul ingineriei autovehiculelor.

Programul de studii Tehnici Avansate în Ingineria Autovehiculelor are ca obiectiv realizarea unei legături directe între teorie și practică și de a oferi studenților competențe cerute de industria modernă de automobile.

Necesitatea înființării acestui program de studii universitare de master, Tehnici Avansate în Ingineria Autovehiculelor, a fost sprijinită de parteneriatul semnat între Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca și Porsche Engineering România, în anul 2016.

Porsche Engineering a fost implicat în conceperea Planului de Învățământ, astfel încât prin dezvoltarea competențelor absolvenților, aceștia să răspundă cât mai bine cerințelor specifice ale firmei cât și la cerințele actuale din domeniu. Pentru a răspunde solicitărilor studenților străini (studenți Erasmus) și corelarea programului cu alte programe internaționale, s-a propus predarea tuturor disciplinelor în limba engleză și transformarea masteratului „Tehnici Avansate în Ingineria Autovehiculelor” în “Advanced Techniques in Automotive Engineering, în limba Engleză” propunerea fiind sprijinită de către întreg Departamentul de Autovehicule Rutiere și Transporturi și de către Porsche Engineering România, propunerea intrând în vigoare după avizarea ARACIS (Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Superior).

Programul de burse susținut de Porsche Engineering Romania este destinat studenților din domeniul Ingineriei Autovehiculelor, care sunt obișnuiți să gândească lateral și să se bucure de noi provocări. Studenții de la programele de licență (Autovehicule Rutiere), masterat (Advanced Techniques in Automotive Engineering) și doctorat pe liniile de studiu desemnate la Departamentul de Autovehicule Rutiere și Transporturi de la Universitatea Tehnică din Cluj-Napoca au posibilitatea de a aplica pentru bursă (licență: 100 Euro/lună, master: 250 Euro/lună, doctorat: 750 Euro/lună) și de a se alătura diverselor și interesantelor lumi ale Porsche Engineering.

Scopul este de a motiva și de a sprijini cei mai buni studenți să devină ingineri foarte bine instruiți în Ingineria Autovehiculelor și care vor modela viitorul autovehiculelor. Pentru mai multe detalii, accesați: https://art.utcluj.ro/atae/

vezi și planurile de învățământ pentru această specializare.