Cum se procedează? – Iulie 2022

Metodologia de admitere

Admiterea la masterat sesiunea Iulie 2022 se va desfășura online accesând linkul https://admitereonline.utcluj.ro și constă din:

• Nota la proba de bază (60% din media de admitere)
  • Media la examenul de Diplomă/Licență (40% din media de admitere)

Admiterea pentru anul universitar 2022-2023 se organizează în două sesiuni: sesiunea iulie și sesiunea septembrie (în limita locurilor rămase neocupate după sesiunea iulie)

Calculul mediei de admitere – Iulie 2022

Concursul de admitere ia în considerare media de la examenul de diplomă/licență și respectiv nota de la proba de bază. Media generală finală pentru fiecare candidat se stabilește după cum urmează:
Ma = 0,6 * Npb + 0,4 * Ml
unde Ma este media de admitere, Npb este nota la proba de bază și Ml este media examenului de diplomă/licență

Proba de baza constă într-un eseu motivațional.
Eseul motivațional redactat conform Anexei 2 a prezentei metodologii (vezi structura eseului motivațional), datat și semnat de candidat se va transmite în format electronic odată cu înscrierea în concurs.
Pentru programul de masterat Advanced Techniques in Automotive Engineering (derulat în limba engleză) eseul va fi redactat în limba engleză (vezi structura eseului motivațional în limba engleză).

Taxa de admitere:

Candidații vor achita o taxă pentru organizarea și desfășurarea concursului, inclusiv pentru eventualele contestații transmise în termen legal. Cuantumul taxei de admitere este de 200 lei.

Beneficiază de gratuitate la înscrierea la concursul de admitere candidații care fac parte din una din următoarele categorii (numai dacă încarcă în format electronic în dosar acte doveditoare):
– Copiii personalului didactic, didactic auxiliar aflat în activitate sau pensionat din sistemul de învățământ;
– Candidații orfani de unul sau ambii părinți;
– Candidații proveniți de la casele de copii sau din plasament familial;
– Salariații Universității Tehnice din Cluj-Napoca, precum și copiii acestora;
– Candidații români de pretutindeni care candidează pe locurile alocate bursierilor statului român (cu bursă și fără bursă), dacă metodologia sau informările specifice ale Ministerului de resort indică acest aspect.

După afișarea rezultatelor inițiale din sesiunea iulie candidații declarați admiși vor confirma locul obținut prin concurs conform calendarului, astfel:
– Candidații admiși la buget prin aducerea actelor în original la secretariatul facultății;
– Candidații admiși la taxă vor confirma prin achitarea taxei de confirmare a locului, în valoare de 350 lei, pe platforma admiterii (online/încărcare OP). Taxa este nereturnabilă. Taxa de confirmare a locului va face parte integrantă din taxa de școlarizare în cazul în care candidatul va fi înmatriculat la taxă.
– Candidații din categoria români de pretutindeni vor încărca în format electronic în vederea confirmării locului, suplimentar Anexa 4, parte integrantă a metodologiei specifice acestora.

Pentru mai multe detalii vă rugăm să consultați și documentele de mai jos.

Documente admitere Master 2022

Admiterea la master se va desfășura în acord cu:

Pentru detalii cât mai complete și actualizate vă rugăm să vizitați și pagina de admitere a Universității Tehnice din Cluj-Napoca accesibilă aici: https://admitereonline.utcluj.ro/

Comisia de admitere a Facultății de Autovehicule Rutiere, Mecatronică și Mecanică vă dorește mult succes!