Inginerie de Precizie și Managementul Calității

Programul de master: Inginerie de Precizie și Managementul Calității

Domeniul de studii universitare: Inginerie Mecanică

Durata: 2 ani (4 semestre)

Număr de credite: 120 credite ECTS

Descrierea programului: Obiectivul programului este pregătirea de specialiști în domeniul ingineriei de precizie și a managementului calității. Programul este conceput pe durata a patru semestre, cu câte cinci discipline pe semestru. Programul răspunde provocărilor societății moderne generate de dezvoltarea gândirii sistemice și de ansamblu, pe toate nivelurile procesului educațional și profesional.

Scopul programului propus este orientat în special asupra problemelor teoretice și practice de cercetare-dezvoltare a unor procedee avansate, asupra metodelor de evaluare și analiză a datelor  experimentale, asupra metodelor de asigurare și control a calității cât și asupra cunoștințelor de proiectare, fiabilitate și siguranță în funcționare.

Cunoștințe teoretice și practice sunt asigurate de prelegeri și aplicații privind:

• Tehnici de prelucrare a rezultatelor cercetărilor experimentale;
  • Design și ergonomie în ingineria de precizie;
  • Sisteme avansate de producție în ingineria de precizie;
  • Sisteme de măsurare și achiziții de date;
  • Asigurarea și controlul calității în ingineria de precizie (optional1);
  • Baze de date și aplicații internet;
  • Managementul calității;
  • Materiale și tehnologii avansate;
  • Sisteme integrate în ingineria de precizie;
  • Sisteme informatice CAD/CAM (optional2);
  • Proiectare optimală a sistemelor de precizie;
  • Metode și tehnici avansate de control;
  • Sisteme mecanice de precizie;
  • Fiabilitatea și mentenanța sistemelor de precizie;
  • Modelarea, simularea și proiectarea microsistemelor electromecanice;
  • Modelarea, simularea și experimentarea aparaturii biomedicale și a aparaturii pentru cercetare;
  • Managementul pregătirii tehnologice și gestiunea fabricației.

Abilități:

• Să poată utiliza diferite tehnici de calcul, analiză și prelucrare a datelor;
  • Să poată aplica conceptele și metodele noi ce stau la baza designului în ingineria de precizie;
  • Să poată înțelege specificul activității și să poată răspunde și contribui la implementarea procedurilor de asigurare și control a calității;
  • Să interpreteze rezultate utilizând sisteme avansate de măsurare;
  • Să proiecteze, să realizeze și să asigure mentenanța sistemelor de precizie;
  • Să poată comunica și oferi soluții tehnice specifice într-o manieră profesională, etc.

Deprinderi:

• Să controleze și să opereze sisteme avansate de producție din industrie;
  • Să implementeze proceduri privind managementul și asigurarea calității, a mentenanței sistemelor;
  • Să cunoască procedurile și tehnicile avansate de control;
  • Să utilizeze proceduri privind managementul și gestiunea pregătirii tehnologice și a fabricației, etc.

Organizarea studiilor

Cercetare: Fiecare semestru, prevede desfășurarea unei activități efective de cercetare în baza unor teme propuse de colectivul departamentului sau de către masterand în acord cu conducerea. Semestrul IV, prevede exclusiv activitate de cercetare, care se va concretiza prin finalizarea lucrării de disertație. Masteranzii pot fi cooptați să lucreze alături de echipele de cercetare existente la nivelul departamentului.

Burse: Se oferă burse de studiu.

Finalizarea studiilor: Studiile universitare de masterat se încheie cu susținerea unei lucrări de disertație. Lucrarea de dizertație trebuie să includă contribuții originale ale autorului de minim 30% din volumul lucrării, obținute în perioada studiilor universitare de masterat.

Continuarea studiilor: O parte din cercetările cuprinse în temele de disertație vor putea fi continuate în ciclul superior de studii, cel de doctorat. În cadrul Departamentului de Mecatronică și Dinamica Mașinilor își desfășoară activitatea 6 conducători de doctorat.

vezi și planurile de învățământ pentru această specializare.

Pentru mai multe informații despre specializarea de Inginerie de Precizie și Managementul Calității puteți accesa și pagina Departamentului de Mecatronică și Dinamica Mașinilor